Anasayfa Künye İletişim

Yaşam Eğitim Sağlık Lezzet Gez-Gör Şehir Turu Kent Güzellik Çocuk Dünyası Kültür & Sanat Konuk Başarı Öyküsü
Anasayfa
Hakkımızda
Arşiv (Eski Sayılar)
Editörden
Konuk Yazar
Küçük İş İlanları
Abonelik
Reklam
Künye
İletişim
/ Haberler / Su Sporları Şenliği Başladı

Su Sporları Şenliği Başladı

Okunma : 430 / Tarih : 9.5.2017

Su Sporları Şenliği Başladı


Su Sporları Şenliği Başladı 

 

Kadıköy’de Su Sporları Şenliği başladı. Yelken, kürek ve yüzme kulüplerinin işbirliğiyle yelkenliler, balıkadamlar ve kürek takımları Bağdat Caddesi’nde yürüyüş düzenledi. ‘Kadıköy’de Spor Suda Doğdu’ fotoğraf sergisi de meraklılarıyla buluştu

 

 

Koylarıyla ve sahil şeridiyle geçmişten bu yana denizle ve deniz yaşamıyla iç içe olan Kadıköy,  su sporlarının da yapıldığı semtlerden biri. Kadıköy Belediyesi, su sporlarının geçmişine ışık tutmak ve su sporlarını gelecek kuşaklara aktarabilmek için “Kadıköy Su Sporları Şenliği”ni başlattı. 7 Mayıs Pazar günü başlayan Su Sporları Şenliği’nin ilk etabında yelken, kürek ve yüzme kulüplerinin işbirliğiyle yelkenliler, balıkadamlar ve kürek takımları Bağdat Caddesi’nde yürüyüş düzenledi. Özellikle çocuk ve gençlerden oluşan sporculara Kadıköylüler de alkışlarla destek verdi. Şaşkınbakkal’dan başlayan yürüyüş, çalınan marşlar eşliğinde coşkuyla Caddebostan Kültür Merkezi’ne kadar devam etti.

 

 

 

Bağdat Caddesi’nde düzenlenen yürüyüşün sonrasında katılımcılar Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’ne gelerek “Kadıköy’de Spor Suda Doğdu” sergisini Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile birlikte açtı.  Koleksiyoner Seyhun Binzet’in arşivinden seçilen özel fotoğrafların olduğu “Kadıköy’de Spor Suda Doğdu” sergisine Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın ve Seyhun Binzet de katıldı. Her yaştan Kadıköylünün gezdiği sergide eski Kadıköylüler fotoğraflara bakarak hatıralarını yâd etti. Gençler ise Kadıköy’ün dönüşümüne tanıklık etme fırsatı buldu. 

 

 

“DENİZLERİMİZİ TEMİZ TUTMAK ZORUNDAYIZ”

 

Serginin açılışında Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Seyhun Binzet konuşma yaptı. 

 

Sergide yer alan fotoğrafların her birinde ayrı bir hayat olduğunu ifade eden Nuhoğlu, “Fotoğraflara baktığımız zaman her biri bize hayat veriyor. Fotoğraflarda çocuklar, kadınlar, gençleri görebiliyoruz. Burada 100 yıllık çok uzun bir yaşam var aslında. Bütün bu yaşamın canlandırılması, yeniden hayata geçirilmesi ve bütün su ve deniz sporlarının geleceğe aktarılması gerekiyor. Türkiye’de büyük şehirlere olan göçler bir yıkıma yol açtı ve insanların denizle olan bağı koptu. Teknelerle denize açıldığınız zaman denizde kendinizi yalnız hissetmiyorsunuz. Çok az sayıda insan şu an deniz sporlarıyla ilgileniyor. Ama önemli olan genç arkadaşlarımızın bu spora ilgisini arttırmak. Yelken spor kulüplerindeki gençler,  çocuklar, okuldaki öğrenciler bir ışık gibi çıkarak, enerjiyle beraber tekrar eski haline getirecekler. Ben bunun mümkün olacağını biliyorum. Biz de yerel yönetim olarak denizlerimizi temiz tutmak zorundayız. Denizlerin kirletilmesi durdurulmalı. Bu hayal değil. Bunun mümkün olmasını sağlayacağız.  Şenliğin ve serginin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hepinize saygılarımı sevgilerimi sunuyorum” diye konuştu. 

 

 

“BU KOYUN ÇOCUKLARI HEP ÖNDER OLDU”

 

 

Sergide yer alan fotoğrafların büyük çoğunluğunun Kalamış koyunun görsellerinden oluştuğunu söyleyen Seyhun Binzet de şöyle konuştu: “Gezeceğiniz serginin ağırlığı Kalamış koyunun geçmişidir ve bu koyu sınırlayan iki burun var. Fenerbahçe burnu doğuya uzanır ve nefis bir günbatımı sunar, Moda burnu ise batıya dönerek nefis bir mehtap doğuşu sunar.  Ülkemizi su sporlarından yelken ve yüzmede ilk defa bu koyun sporcuları temsil etme gururunu yaşamış ve ilk katılım olan 1936 Berlin Olimpiyatları’ndan itibaren her olimpiyatta bu koyun çocukları deniz sporlarında hep önder oldu. 

 

Burada unutulmuş Kalamışlı bir aileyi şükranla anmak isterim. Osmanlı’nın son Viyana büyükelçisi Asim Turgut Paşa’nın, üniversiteyi bitirdikten sonra Türkiye’ye dönen kızı Leyla Turgut ve oğlu Demir Turgut. Belki çoğunuz adlarını bile duymadınız ama bu iki kardeş Cumhuriyet dönemine çağdaş yelken yarışçılığını ve çağdaş yüzme yarışçılığını getiren iki örnek Kalamışlı sporcudur. Dünyayı ilk defa yelkenle dönen Türk denizcisi Sadun Boro da Kalamışlıdır. Hiçbir alet yardımı almadan bütün okyanusları geçmiştir. ‘Kalamışım yok oluyor’ diye devamlı gözlerinin dolduğunu hep hatırlarım.”

 

 

Kadıköy’ün su sporları tarihine ışık tutan ‘Kadıköy’de Spor Suda Doğdu’ sergisi, Kadıköy’ün 1800’lü yıllarından 1960’lı yılları arasındaki dönemi yansıtıyor.  Yüzme, kürek, yelken ve su yaşamı başlıklarıyla hazırlanan sergide 350’nin üzerinde fotoğraf yer alıyor. Sergide yer alacak eserler içinde Kadıköy’ün su sporlarına ev sahipliği yapan koylarının ve köklü kulüplerinin birbirinden değerli tanıklıkları yer alıyor. Sergi 1 Temmuz’a kadar açık olacak. 

 

 

“MAYIS AYI BOYUNCA DEVAM EDECEK”

 

Sergi boyunca Kadıköy’de bulunan su sporları kulüpleri ile birlikte atölye, söyleşi ve seminerlerin yer alacağı sergi alanına yerleştirilecek simülatörler, her yaştan İstanbulluya deniz havası aldıracak. Mayıs ayı boyunca düzenlenecek etkinlikler kapsamında Caddebostan Kültür Merkezi’nde bir yelken simülatörü kurulacak. Kadıköylüler ve ilçedeki okullardan öğrenciler, sergiyi gezerken su sporlarıyla ilgili simülatörü kullanacak, kulüplerin kuracağı stantları gezecek, atölyelere katılma imkânı bulacak.

 

Şenlikte Gemici Bağı Atölyesi, Kuvvet İstasyonu, Denge İstasyonu gibi atölyeler ve “Su Sporlarının Olimpik Hikâyeleri”, “Sualtı Fotoğrafçılığı” gibi söyleşiler meraklılarıyla buluşacak.Diğer Haberler


Tarihi Özdemiroğlu Mektebi Binası Yenileniyor
Mor Salkım ve Erguvan Şöleni Başlıyor
Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Validebağ’a Taşındı
“Hasanpaşa Gazhanesi’nde” Restorasyon Süreci Devam Ediyor.
Koşuyolu’nda bir ilk “Koşuyolu Mahalle Meclisi Kuruluyor”
4. HEYBELİADA Hıdırellez Şenlikleri 8-10 Mayıs’ta Yapılıyor
Üsküdarlı Ünlüler Kitap Oldu
Tarihi Salı Pazarı Yine Taşınıyor
KADIKÖY de Cumhuriyet Bayramı Coşkusu
Acıbadem Gönüllü Evinde Coşkulu Açılış Töreni
Kadıköy Sokakları Işıl Işıl
Şehre Şiir Yazılıyor
Kadıköy de Bisiklet Festivali
Bebek İşaret Dili Semineri
İETT den Vefa Durağı
Çamlıca Kız Lisesi Talaş Böreği Günü
Anaokuluna Başlama Rehberi Hediyemiz
MSGSÜ Senfoni Orkestrası ndan Konser
Hamamda Kına Gecesi
Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi İstanbul da Açılıyor
En Güzel BALKON ve BAHÇE Yarışması Devam Ediyor
Yeni Sayımız Çıktı!
Sınırlarınızla tanışmaya hazır mısınız
KADIKÖY E MİZAH GELİYOR
Tombili Kedi Ölümsüzleşiyor
En Güzel BALKON ve BAHÇE Yarışmamız Sonuçlandı
Yarışmamızın Ödülleri Sahiplerini Buldu
Kadınlar Cadde ye Dükkan Açıyorlar
TAŞDELEN Türk Müziği Topluluğu Üsküdar da Hoş Bir Sada Bıraktı
Tıbbi Aromaterapi eğitimi alan eczacılar şifa dağıtmaya devam ediyorlar
KONOHA da Sushi Yeme Yarışması
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı na özel ücretsiz MFÖ konseri
Kadıköylüler 19 Mayıs Şöleni için Kalamış Atatürk Parkı nda buluşuyorlar.
ACIBADEM de MUHTARLIK seçimleri 4 Haziran da yapılacak
Comics and Art Festival 2017 Başlıyor
AFETTE İLK 72 SAAT GRUBU Çalışmalara Başladı
KADIKÖY ACIBADEM de YENİ SANAT SEZONU AÇILIYOR...
ÜSKÜDAR DÜKKAN İyiliğe Açılıyor
Koşuyolu Birlik Olmanın Zaferini Yaşıyor
Validebağ’da “Kitap Okuma Atölyesi” Açıldı
Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti 100.Yılını Kutluyor
Çamlıca Kız Liseliler 6 Mayıs ta Buluşuyorlar
23 NİSAN KADIKÖY DE GÜZEL
Validebağ Korusu nda 23 Nisan Coşkusu
Kadıköylüler Hıdırellez i Kalamış ta Kutlayacaklar
Barbaros Güzel Sanatlar Akademisi Açıldı
İETT den Doğaseverlere Özel Hat
Nevmekan Sahil Açıldı
Üsküdar Lions Kulübü’nün Bu Yılki Son Konuk Konuşmacısı Nalan Fidan Oldu
İhtiyaç Sahiplerine Siz de Destek Olun!
Korunması Gereken Değer Koşuyolu
Eski Yeldeğirmenliler Mahalle Kültürünü Yaşatıyorlar

E-Dergi Oku

Ekim-Kasım - 2019 Yıl : 13 Sayı:69
E-dergimiz, sayfaları çevirerek okuma, paylaşma ve sayfalar üzerindeki logo ve iletişim bilgilerini tıklayarak gezinti yapmanıza olanak sağlıyor.


E-Mail Kayıt

Mail adresinizi kayıt ederek bizlerden haberdar olabilirsiniz...

E-Mail :

Sosyal Medya


Menu


En Son Eklenenler


E-Dergi

ACIBADEM Dergisi 2007 © İkibin7 Medya. Her hakkı saklıdır.

marblingweb